Ο Παναγιώτης πήρε το 2008 τον τίτλο ειδικότητας Χειρουργικής Θώρακος- Καρδίας- Αγγείων και έκτοτε έχει εργαστεί τόσο σε δημόσια όσο και σε ιδιωτικά νοσοκομεία. Σήμερα είναι επιμελητής χειρούργος στα Νοσοκομεία Ιασώ και Ερρίκος Ντυνάν.
Η ενασχόληση του Παναγιώτη με τα κοινά ξεκινά την ίδια χρονιά που πήρε την ειδικότητα όπου ορίστηκε τακτικό μέλος της Ελληνικής Εταιρίας Χειρουργών Θώρακος – Καρδιάς – Αγγείων και στην συνέχεια μέλος της Ευρωπαϊκής Εταιρίας Χειρούργων Συγγενών Καρδιοπαθειών ECHSA ( European Congenital Heart Surgery Association).
Τέλος, ο Παναγιώτης, έχει δημοσιεύσει και παρουσιάσει τις έρευνές του τόσο στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.