Ο Μιλτιάδης είναι Διδάκτωρ Μηχανολόγος Μηχανικός του ΕΜΠ στον Τομέα Βιομηχανικής Διοίκησης και Επιχειρησιακής Έρευνας (Μη Γραμμικός και Δυναμικός Προγραμματισμός) και έχει πολυετή εμπειρία ως επιστημονικός συνεργάτης τόσο του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου της Εθνικής Σχολής Τοπικής Αυτοδιοίκησης, καθώς και διάφορων Δήμων και δημόσιων οργανισμών.
Υπήρξε επικεφαλής του γραφείου Ευρωπαϊκής Ένωσης του Αναπτυξιακού Συνδέσμου Δυτικής Αθήνας. Έχει ενεργό ρόλο στον Δήμο Βάρης – Βούλας – Βουλιαγμένης από το 2001 όπου ξεκίνησε ως Διευθυντής της Δημοτικής Επιχείρησης Ανάπτυξης Βούλας, περνώντας από πολλές θέσεις και καταλήγοντας σήμερα στο τμήμα Καθαριότητας και Ανακύκλωσης του Δήμου ως διευθυντής.
Ήδη από τα φοιτητικά του χρόνια είχε ενεργή πολιτική δράση ως μέλος του ΔΣ του Συλλόγου Φοιτητών Μηχανολόγων – Μηχανικών με το Δημοκρατικό Αγώνα, του Συλλόγου Μεταπτυχιακών Σπουδαστών του ΕΜΠ καθώς και του Ρήγα Φεραίου, της ΡΑΝ και τέλεσε ως γραμματέας του ΠΚ ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ Βούλας.