Ο Σπύρος γεννήθηκε στην Αθήνα, στις 26 Μαΐου 1973 και κατοικεί μόνιμα στην Αρτέμιδα από το 1998.
Σπούδασε Λογιστικά και εργάστηκε στο εμπορικό τμήμα της Hit Music & Communication την περίοδο 1997-1999, ενώ το διάστημα 1999-2000, εργάστηκε στο Τμήμα εξυπηρέτησης Μεγάλων Πελατών της COSMOTE. Από το έτος 2000 έως σήμερα, εργάζεται στο Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών, το μεγαλύτερο αεροδρόμιο της χώρας, σε θέση ευθύνης, καθώς είναι προïστάμενος της Υπηρεσίας Πληροφοριών του αεροδρομίου. Είναι παντρεμένος, τρίτεκνος (τρεις κόρες). Έχει όραμά και στόχο την ενδυνάμωση της Τοπικής κοινωνίας και κατ’ επέκταση της Περιφέρειας. Πιστεύει ότι οι στόχοι του μπορούν να επιτευχθούν με την παροχή σύγχρονων υπηρεσιών και υποδομών στους πολίτες, φροντίζοντας και προστατεύοντας το περιβάλλον, κινούμενοι πάντοτε εντός ανθρωποκεντρικών πλαισίων. Οι πρόσφατες καταστροφές από τις πυρκαγιές στην Αττική αλλά και σε ολόκληρη τη χώρα, έχουν θέσει για όλους μας πλέον ως πρώτη προτεραιότητα, τη προστασία του περιβάλλοντος, της ανθρώπινης ζωής και της περιουσίας των πολιτών.
Με χαρά, δέχτηκε τη πρόσκληση του κ. Γιώργου Ιωακειμίδη να συμμετάσχει στο ψηφοδέλτιο του συνδυασμού «ΑΤΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ» στην Περιφέρεια Αττικής για την υλοποίηση του προγράμματος του, δηλώνοντας με αυτόν τον τρόπο την απεριόριστη στήριξη του στον πιο έμπειρο και πετυχημένο Δήμαρχο της Ελληνικής Επικράτειας. Ως μόνιμος κάτοικος της Ανατολικής Αττικής (Αρτέμιδα), είναι γνώστης όλων των προβλημάτων της (κυρίως των χρόνιων) και θα αγωνιστεί για την ανάδειξη, αντιμετώπιση και οριστική λύση τους.