Ο Φώτης γεννήθηκε στην Αθήνα με καταβολές απο Μικρά Ασία και Κεφαλονιά.
Είναι Καθηγητής Μουσικής πτυχιούχος Αρμονίας , Αντίστιξης, Φούγκας και Διπλωματούχος Σύνθεσης. Εργάζετσιβστην Πρωτ/θμια και Δευτ/θμια Εκπαίδευση, Μουσικά Σχολεία, Ιδιωτικά Ωδεία και στα Δημόσια ΙΕΚ .
Πτυχιούχος Ηλεκτρικής Κιθάρας και Ηλεκτρικού Μπάσου, που είναι και το κύριο όργανο, συνεργαζόμενος με μεγάλες ορχήστρες (με την παραδοσιακή ορχήστρα του Αριστείδη Μόσχου και την λαική ορχ. Μίκη Θεοδωράκη ) παίζοντας σε συναυλίες, συμμετέχοντας σε δίσκους και εμφανίσεις στην τηλεόραση.
Μέλος του Π.Μ.Σ (Πανελλήνιου Μουσικού Συλλόγου) που επί σειρά ετών εκλέγεται στο Διοικητικό Συμβούλιο, εκπροσωπώντας τα δικαιώματα των Μουσικών. Από το 2021 είναι Εκλεγμένος Γενικός Γραμματέας στην Π.Ο.Θ.Α ( Πανελλήνια Ομοσπονδία Θεάματος Ακροάματος ) αγωνιζόμενος για τα προβλήματα των εργαζομένων στον χώρο της Τέχνης και του Πολιτισμού.